The Grove Staff

Senior Management Team 
James LockwoodHeadmaster
Emma Nulty Deputy Head, Business
Anthony CadmanDeputy Head (Pastoral), Physical Education
Edward WrightDeputy Head (Academic), Mathematics
Elizabeth AinscoeAssistant Head (Curriculum), Biology
Kevin EaglestoneAssistant Head (Organisation), Mathematics
Fiona HughesAssistant Head (Pupil Welfare), French
Donna Shoesmith-EvansAssistant Head (Teaching and Learning), History
Simon VernonAssistant Head (Boarding and Compliance), Physical Education

Key Personnel

Key Personnel 
Vanessa BatesOperations & Finance Director
Jonathan AlldayDirector Digital Strategy
Sam CadmanHead of Marketing and Commerce
Sally HargraveHeadmaster's Secretary
Jo AmosAdmissions Manager
Sally Russ Transport Coordinator

Teaching staff

Teaching Staff
Elizabeth AinscoeAssistant Head (Cuuiculum), Head of Sixth Form, Higher Education, Biology
Francesca AlimundoGeography, RS, Outdoor Education, Boarding
Carolyn Allday Learning Support
Jonathan AlldayDirector of Digital Strategy, Physics
James AllisonHead of Design Technology
Stephen ArchdaleSpeech and Drama
Nathan BarrPE and Games, Head of Stephenson House Boarding Tutor, Mathematics
Alexandra BarronHead of Year 7, French and German
Edward BeanHead of Physics
Dave BonnyRS, PSHE, Chaplain, Community Service,
Anthony CadmanDeputy Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead PE and Games
Jack CarterHead of Year 9, Head of History, RS
Patsy Charlton*Art
Emma Corson Modern Foreign Languages
Andrew CrawfordMusic, Mathematics, Theatre Manager, Head of Findlay House
Charlotte CouperHead of Drama and Theatre Studies
Katy CurtisPE and Games, Head of Academic PE
Matthew Dobson PE & Games
Tom DavisHead of Chemistry
Kevin EaglestoneAssistant Head (Organisation), Mathematics
Jane EdgarPhysics
Helen FisherHead of Psychology, Business Studies
Lucy FollosDesign Technology, Head of Atkinson House
Ian FrostPE and Games
Chris GarbuttBiology, Chemistry
Katy Goodwin-Bates*English
Chloe GrayLearning Support Assistant
Samantha HarderPhysics
David HoleChemistry, Senior Day Housemaster, School Council Co-ordinator
Lucy HollowayHistory, RE, Head of Vinter House
Roger HowardFoundation Director, PE & Games
Fiona HughesAssistant Head (Pupil Welfare), French, Deputy DSL
Laura HughesStretch & Challenge Co-ordinator, English
Anna InghamBiology
Alan JarvisFrench, German,
Claire JemmettEnglish, Assistant Head of Learning Support
Andrew JenningsReligious Studies, Head of Year 12
Kerren JenningsAssistant Director of Sport, PE and Games
Richard JohnsonEnglish, Media Studies, World Aims
Anna KerrMathematics
Daniel KingDirector of Sport
Peter Lambert*French, German
Ellie LandyChemistry, Biology
James LockwoodHeadmaster
Sarah LomaxMathematics
Adam Longbottom*Music
Fiona MacleanEnglish
Phillip MaddenHistory, RE
Oliver MantleHead of Business Studies
Helen MitchellHead of Modern Foreign Languages
Philip MoffatHead of Year 8, Geography
Beth MonkHead of ESOL, Head of Learning Support, English
Matthew MundayGeography
Claire NottHead of Mathematics, Head of Y13
Emma Nulty Deputy Head, Business
Lisa OakleyHead of English
Paul OatridgeMathematics
Caroline Pearce*PE and Games, Head of Girls Boarding
Andrew PicklesHead of Art and DT Faculty
Hannah PriestleyDrama and Theatre Studies, Dance
Laura RichardsonHead of Biology
Jonathan RobbHead of Religious Studies, E-officer coordinator
Julie RussellICT
Tom RyderPE and Games, Biology
Donna Shoesmith-EvansAssistant Head (Teaching & Learning)Head of Humanities Faculty, History, EPQ
Arnie SidebottomCricket Professional
Rebecca SharpeEnglish, Media Studies, Library
Dawn SmithDesign & Technology
Lauren SmithModern Languages
Chris SoftleyPE and Games
Claire Spencer Business Studies, Economics, Careers, Head of Towlson House
Harriet SpillerArt
David SugdenHead of Year 10, Mathematics
Phillip TeddDirector of Music, Director of Performing Arts
Georgie Thompson PE and Games, Head of Netball
Rebecca VernonHead of Wellbeing, PE and Games, Head of PSHE
Simon VernonAssistant Head (Boarding & Compliance), PE and Games
Louise WatsonHead of Year 11, Business Studies, Economics, Senior Tutor
Rebecca WarnerHistory, Politics, Careers
Louise WatmoughHead of Southerns House, Business Studies, Economics, IT
Alex Whitlam Head of Boys' Boarding
Ruth WickensHead of Geography
Gareth WilliamsHead of Science Faculty, Physics
Katie Wilson English
Edward WrightDeputy Headmaster (Academic), Mathematics

Support staff

Support Staff  
Operations & Finance Director

Vanessa Bates


Secretary to the Governors
Carol Davis
Headmaster’s Secretary

Sally Hargrave
Head of Marketing and CommerceSam Cadman
Admissions Manager Jo Amos
Admissions AssistantSarah Scargill
Marketing AssistantsLindsey McManus and Vani Midgley
Lettings & Events Manager Hannah Boggie
Sports Centre SupervisorToby Waterhouse
Sports Centre Assistants Oliver Cooper, Ella Williams, Carl Craven, Oliver Shakeshaft
Finance Manager David Ainsworth
Finance Officer Jackie McGrath
Finance AssistantSally Russ
School Office/
Sports Centre Reception
Annmarie Samson
Pat Hudson, Lindsay Holmes
Art Technician Andrew Holdsworth
D & T Technician Simon Warren
Theatre Technician Toby Middleton
Library Amanda Pinkney, Sally Birkbeck, Sarah Lockwood, Jo Stephens
Examinations/Learning Support Alison Humphreys
Information & Media Manager Mike Thompson
Catering Manager Franco Caroleo
Estates Manager Stephen Wright
Senior Caretaker Ted Webster
Senior Groundsman Simon Wood
Cleaning Supervisor Janet Dennis
Health & Safety Operative Graham Webster
Medical Officer Dr Andrew Wright & Partners (Yeadon HC)
School Nurses Alison Midgley, Zoe Beeforth
Laboratory Technicians Philip Dixon (Physics), Jan Pedley (Chemistry), Kath Dixon (Biology)
Purchase Ledger Clerk Liz O'Leary
Senior Leadership Team PA & HR AssistantAmy Snow
Admin Support & Boarding Transport Jo Wood